Forumlar - Seditio CMS - SE » Skins, XHTML and CSS - UX Nedir? UX Anlamı ve UX Tasarımı

 

Author Message
Kaan

Administrators

Online status

626 posts

#959   2017-12-25 13:29 GMT        
UX (User Experience), bir kişinin ürün veya şirket hakkında hissettiklerinin bütünüdür. Türkçeye Kullanıcı Deneyimi olarak geçiş yapmış olan sözcük aslında tamamen soyuta yakın bir anlama sahiptir. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse örneğin; bir ürün tümüyle son kullanıcı için tasarlanıyorsa bu ürünün kullanımının kolay, sade ve anlaşılabilir olması o ürünün kullanıcılar açısından yüksek kullanıcı deneyimi elde etmesine yardımcı olur. Optimize işleminden geçmeyen, kullanılması zor ve caydırıcı olan ürünlerse düşük kullanıcı deneyimi yaşattırır.Kullanıcılar her zaman için kendisine daha iyi deneyimi yaşatacak olan ürünleri ve şirketleri seçerler. Bu nedenle UX en az UI kadar önemli bir diğer kavramdır. UI açısından çok kaliteli bir tasarım çıkartılmış olsa bile, ortaya çıkartılan ürün kullanıcılar için sade ve kullanışlı olmaktan uzaktaysa o halde UI tümüyle UX’in olumsuz penceresinin altında kalacaktır.

UX Anlamı

UX açılımıyla User Experience yani Kullanıcı Deneyimi demektir. Örneğin, bir yazılımın görsel açıdan tasarlanması UX iken o yazılımın kullanıcılar tarafından edinildiği kullanım tecrübesi UX’dir. UX’in en üst düzeyde sağlanması yazılım veya kullanıcı değil, UX tasarımcısıyla alakalıdır.

Tıpkı grafik arayüzünü tasarlayan GUI elemanları gibi, ortaya çıkartılmış olan ürünün yüksek kullanıcı deneyimi sunabilmesi için UX tasarımcılarının da elinden geçmesi gerekir. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse, birçok kullanıcı Android işletim sistemine sahip akıllı cihazları GUI açısından yeterli buluyor. Lakin kullanıcılara yaşattığı kolay kullanım ve erişilebilirlik özellikleri nedeniyle Apple’ın ürettiği iOS işletim sistemi daha büyük bir kitle tarafından kabul görüyor. Bu nedenle bir ürün, yazılım veya şirketin kullanıcıya sunduğu UX kullanılabilirlik açısından son derece önemlidir.

UX Tasarımı

UX tasarımları çoğunlukla davranış, yaşattığı hissiyat, beklentileri karşılama, reaksiyonlar ve diğer psikolojik etmenlerin sonucunda ortaya çıkar. UX’in hedefi yazılımlar veya bilgisayarlar değil, doğrudan kullanıcının kendisidir. Bu nedenle UX tasarımcısının yalnızca tasarım açısından yeterli bilgi ve birikime sahip olması yeterli değildir. UX tasarımını gerçekleştirecek olan kullanıcının sistemin görsel işleyişi, kullanıcıların üzerinde bırakacağı etki, grafik düzenin uyumu ve sistemin kullanılabilirliği gibi birçok alanda da yeterli bilgiye sahip olması gerekir.

UX tasarımcısı bu alanlarda sahip olduğu bilgiler ışığında hedef kitleyi de göz önüne alarak en iyi optimizasyon çalışmalarının yapılmasını sağlayabilir. Böylece kullanıcılar tarafından yüksek kullanıcı deneyimi yaşatacak ürün veya yazılımların meydana getirilmesi sağlanabilir.
Bunlara baktınızmı?
Paypal eCheck nedir?
Türkçe Karakterli Domain Nedir?
Inner, Outer, Left, Right, Cross(Full) Join Nedir ?
Seditio Developer Skype: ntkaorg
Kişiliğim, hayatım hakkında konuşabilirsiniz. Fikir yürüte bilirsiniz. Beni öyle böyle sanabilirsiniz. Ama emin olamazsınız. Sizin hakkımdaki yorumlarınız, sanmalarınız benim gerçek de ne olduğumu değiştirmez. Baktığım yeri söyleye bilirsiniz ama ne gördüğümü ASLA...